İş Temizliği Nasıl Yapılır? Fiyatlar Ne Civardadır?

Ülkemizde ev ve iş temizliği alanlarında hizmet veren çok sayıda firma var. Ev ve iş temizliğini birbirinden ayıran ilk kriter ücrettir diyebiliriz. Tabi iki farklı yerin temizliğinde kullanılan teknikler ve seçilen temizlik alet ve edevatlarında da farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz. İş temizliği, ev temizliğinden daha pahalı bir temizlik türüdür ve inşaat sonrası ofis temizliği, dış cephe temizliği ve ofis içi temizliği olmak üzere gruplara ayrılır. Ülkemizde en çok Ankara iş temizliği olarak başkentte uygulanan bu hizmetin günümüzde belirli bir standartlara sahip hale geldiğini de söyleyebiliriz.

İş Temizliği Türleri

Ofis temizliğinde, firmalar düzenli olarak ofis içi temizlik hizmeti alabilecekleri gibi, dış cephe ve ofiste tadilat sonrası temizlik hizmetlerinden de faydalanabiliyorlar. Ofisler henüz açılmadan gerçekleştirilen tadilatlardan veya boya işlemlerinden sonra ciddi bir temizliğe ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada ofisin çalışanların sağlığına zarar vermeyecek şekilde temiz hale getirilmesi de oldukça önemli. Temizlik şirketleri iş ortamlarının temizliği açısından oldukça kaliteli işler ortaya çıkarıyor diyebiliriz.

Firmaların çok sık olmasa da düzenli olarak ihtiyaç duydukları diğer bir ofis temizliği türü ise, dış cephe ve camların temizliğidir. Eğer tüm bina firmaya aitse bu durumda firma düzenli olarak camlarının temizliği için temizlik şirketleri ile anlaşabilir. Diğer türlü ise genelde bina yönetimi ile koordine bir şekilde dış cephe ve camların temizliği belirli rutinlerle uygulanan işlemlerdir.

Bu temizlik hizmetlerinin yanı sıra iş temizliği ofis içi temizliği şeklinde yürütülür. Firmaların rutin şekilde en az haftalık olmak üzere ihtiyaç duydukları temizlik türü ofis iç temizliğidir. Ofislerin içlerinde çok sayıda kişi çalıştığı için ve bu kişiler aktif olarak ofis içlerinde oldukları için, ofisler çabuk kirlenirler. Tabi hiçbir firma ofis içinin kirli bir görünüme sahip olmasını istemez. Bu nedenle eğer firmanın düzenli bir temizlik personeli yok ise, iş temizliği hizmeti veren firmalardan hizmet almak mümkündür. Ofis temizliği hizmeti veren temizlik firmaları, ofislere sözleşmeli personel hizmeti de sağlamaktadır. Yani temizlik firmaları, şirketlere düzenli olarak temizliğe gelen sözleşmeli personeller atamaktadır. Bu kişiler günlük bazda dahi temizlik için ofislere gelebilirler.

Ev ve İş Temizliği Arasındaki Farklar

Evleri sadece birkaç kişi kullanırken, iş yerlerinde çok sayıda kişi yer alır. Üstelik evlerimizde ev içerisinde ayakkabı ile dolaşmayız, fakat ofislerde durum böyle değildir. Bu nedenle ofisler çok daha hızlı bir şekilde kirlenirler ve kısa süreli günlük temizlik ihtiyaçları vardır. Evlerde ise haftada bir temizlik yapmak yeterlidir. Temizlik hizmeti alan ofisler genelde bir eve göre çok daha büyüktürler. Bu nedenle ofis temizliği, ev temizliğine oranla daha uzun süren ve daha pahalı olan bir temizlik türüdür. Ayrıca iş temizliğinin çok sayıda alt türü de bulunmaktadır.

İş Temizliğinde Fiyatlar

İş temizliğinde, ofisin boyutunun fiyatta doğrudan katkısı vardır. Çoğu temizlik şirketinden fiyat alırken, sizlere ilk soracakları ofisin boyutu olacaktır. Ayrıca ofis temizliğinin ne kadar süreceğinin de fiyatta doğrudan katkısı olduğunu söyleyebiliriz. 3 veya 4 saatlik bir temizlik ile 9 saatlik bir temizliğin ücreti aynı olmayacaktır.

Düzenli olarak haftalık temizlik yaptırmak isteyen firmalar, çok daha uygun fiyatlarla temizlik hizmetlerinden faydalanabilirler. 3 saatlik 120 metrekare bir ofisin temizlik masrafı 100 ila 150 TL arasında değişebilmektedir. Eğer firmalar genel bir temizlik hizmeti almak istiyorlarsa bu durumda fiyatta 500 TL gibi sınırlara çıkabiliyor.