Halı Yıkama Temizliği Nasıl Yapılması Gerekir?

Halı yıkama temizliği, temizlik şirketlerinin sağladığı hizmetlerden birisidir. Kişiler ister evlerinde isterlerse de ofislerinde bu hizmetten faydalanabilirler. Halı türü eşyaların daha çok evlerde tercih edildiği düşünülecek olursa bu hizmetten daha çok evlerde faydalanıldığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte ofislerde de kullanılan ve sık kirlenen halılar bulunmaktadır. Bu türden ofiste kullanılan halılara genelde ayakkabıyla basıldığından bu halıların düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekir. Evlerde kullanılan halıların ise genelde yılda 1 veya 2 defa temizliği yaptırılır. Günümüzde temizlik şirketleri yerinde birkaç saatte halı temizliği yapabildikleri için bu sayının artış gösterdiğini de söyleyebiliriz. Ofislerde ise iki haftada bir veya en az ayda bir düzenli kullanılan halıların temizliğinin yapılması gerekir. Aksi takdirde, halılar özellikle kış aylarında kirli ayakkabılar üzerinde bulunan tüm pisliğe maruz kalmaları nedeniyle kısa sürede aşırı pislenerek sağlığa zararlı hale gelebilirler.

Halı yıkama hizmetinin düzenli uygulanmasının temizlik açısından büyük önemi vardır. Bunun yanı sıra halı temizliği sırasında halının kumaşına, rengine ve diğer özelliklerine de dikkat edilmesi gerekir. Ev ve ofis temizliği sağlayan firmalar hem halının özelliklerine dikkat ederek hem de halı üzerindeki lekeleri çıkarmaya yönelik işlemler yaparak, halı yıkama hizmeti sağlarlar. Ankara hali yikama firmaları bu türden hizmet veren firmalara örnek olarak gösterilebilir.

Halı Yıkama Temizliğinde Uygulanan Yöntem

Temizlik şirketleri gerek halı yıkama gerek de koltuk ve sandalye kumaşı yıkama konusunda kaliteli hizmet veren şirketlerdir. Bu firmalar evlerinize ve ofislerinize gerekli alet ve ekipmanlarla gelerek kısa bir süre içerisinde halılarınızın temizliğini yaparlar. Eğer halı üzerinde lekeler oluşmuşsa bu lekelerin temizliği konusunda da hizmet verirler. Halılar üzerinde meyve suyu, yemek lekesi, kir ve pas türü izlerin kalıcı hale gelmesi gibi olumsuz etkileri görmek mümkündür. Bu lekelerden bazıları normal halı temizleme materyalleri ile çıkarılabilirken, bazılarını çıkarmak için özel deterjan ve temizleyiciler kullanmak gerekir. Halı yıkama temizliği hizmeti veren şirketler farklı türden lekelere karşı farklı türden çözümler uygularlar.

Halı yıkama hizmeti veren şirketler halıların üzerindeki lekeleri çıkardıktan sonra halının genel temizliğine geçerler. Bu noktada kullanılan halı temizleme araçları, halı üzerine köpüklü şekilde temizleyici maddeler uygulayacaktır. Temizlik işleminin tamamlanmasının ardından, tüm köpük ve su halı üzerinden alınarak, halı kurutulur. Evlerde temizliği yapılan halıların kısa süre sonra kullanılması söz konusudur. Ofislerde temizlenen halıların ise en az 5 saat gibi sürelerle kullanılmaması önerilmektedir. Kış aylarında ise bu süre artış gösterebilir. İdeal olarak temizlenen halıların 1 gün beklemesinde, bu süreçte üzerinde galoş ile dolaşılmasında fayda vardır. Temizlik şirketleri tarafından temizlenen halıların ilk günkü kadar temiz bir hale geldiğini söyleyebiliriz.

Ankara’da Halı Yıkama Hizmeti Veren Firmalar

Ankara’da hizmet veren tüm temizlik şirketleri, halı yıkama hizmeti de veren firmalardır. Ankara hali yikama firmalarından başta gelenleri arasında Carpet Spa, Kuzey halı perde, Altaş halı yıkama gibi firmalar yer almaktadır. Temizlik firmalarının ortak özelliklerinin gerekli ve yeterli ekipmanlara sahip olmaları olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, bu firma personellerinin işlerinde profesyonel olduğunu ve düzenli eğitimler aldıklarını ekleyelim. Özellikle halı ve koltuk türü ev eşyalarının temizliğinde belirli bir tecrübe ve eğitim gerekmektedir. Doğrudan temizlik eşyaları ile koltuk ve halıların temizliğinin yapılması hem uzun sürmektedir hem de iyi sonuç vermemektedir. Halı türü çok sayıda üzerinde gözenek olan eşyaların temizliğinde makinelerin kullanılması kaliteli sonuç vermektedir.